BR000178
1
In stock
Sleek design meeting chair is ideal for boardrooms with its unique all in one soft leather shell, curved chrome frame and padded arms this chair offers a designer look for those on a budget.
Your Price: £123.12 exc VAT
£270.00 exc VAT
£146.88 exc VAT
| Back Height | 450mm |
| Back Width | 490mm |
| Brand | Echo |
| Chair Colour | Black |
| Colour | Black |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 560x650x890mm |
| Frame | Chrome |
| Frame Colour | Chrome |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Manufacturer | Dynamic |
| Material | Fabric |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Seat Depth | 460mm |
| Seat Height | 480mm |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
| Stackable | Up to 4 high |
| Style | Visitors Chair |
| Style Code | DY00214 |
| Type | Visitors Chairs |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 12kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Your Price: £123.12 exc VAT
£270.00 exc VAT
£146.88 exc VAT