BR000185
1
In stock
Luxury at a fraction of the usual cost. This high back Carter chair in faux leather has stitch detailing, deep foams and a padded armrest on a chrome frame. A clear case of Get Carter.
Your Price: £146.38 exc VAT
£321.00 exc VAT
£174.62 exc VAT
| Back Height | 540mm |
| Back Width | 490mm |
| Brand | Carter |
| Chair Colour | Black |
| Colour | Black |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 580x580x985mm |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Manufacturer | Dynamic |
| Material | Faux Leather |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Seat Depth | 500mm |
| Seat Height | 450mm |
| Seat Width | 500mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Banqueting Chair |
| Style Code | DY00168 |
| Type | Banqueting & Conference Chairs |
| Warranty | 1 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 19.5kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Your Price: £146.38 exc VAT
£321.00 exc VAT
£174.62 exc VAT
BUILDDELIVERDIRECT
BUILDNEXTDAY