EX000136
1
In stock
The vast and versatile Portland chair range is further extended with a choice of quality static seating. They are equipped with arms, chrome undercarriage and airmesh seat upholstery. This complementing range is suitable for the conference and visitor environments.
Your Price: £157.32 exc VAT
£345.00 exc VAT
£187.68 exc VAT
| Back Colour | Black |
| Back Height | 525mm |
| Back Width | 475mm |
| Brand | Portland |
| Chair Colour | Black |
| Colour | Black |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 650x590x920mm |
| Frame | Chrome |
| Frame Colour | Chrome |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Manufacturer | Dynamic |
| Material | Mesh/Fabric |
| On Promotion | No |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Seat Colour | Black |
| Seat Depth | 510mm |
| Seat Height | 455mm |
| Seat Width | 520mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Visitors Chair |
| Style Code | DY00940 |
| Type | Visitors Chairs |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 16kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
Your Price: £157.32 exc VAT
£345.00 exc VAT
£187.68 exc VAT
BUILDDELIVERDIRECT
BUILDNEXTDAY