KCUP0065
1
In stock
The Brunswick range is an established favourite choice within the Dynamic range. A comprehensive range of visitor seating that is uncomplicated and stylish in design. These comfortable chairs will stand the test of time in the most demanding environments.
Your Price: £110.81 exc VAT
£243.00 exc VAT
£132.19 exc VAT
| Back Colour | Black |
| Back Height | 380mm |
| Back Width | 450mm |
| Brand | Brunswick |
| Chair Colour | Bergamot Cherry |
| Colour | Bergamot Cherry |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 550x610x840mm |
| Frame | Metal Frame |
| Frame Colour | Black |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Material | Fabric |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Seat Colour | Bergamot Cherry |
| Seat Depth | 470mm |
| Seat Height | 490mm |
| Seat Width | 460mm |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
| Stackable | Up to 4 high |
| Standards | EN 1021-1; EN 1021-2 |
| Style | Visitors Chair |
| Style Code | DY00143 |
| Type | Visitors Chairs |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 8kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Your Price: £110.81 exc VAT
£243.00 exc VAT
£132.19 exc VAT