KCUP0290
1
In stock
Make the right impression in your boardroom or meeting room. Soft leather and strong cantilever frame with padded arms it is affordable yet sleek and modern.
Your Price: £177.84 exc VAT
£390.00 exc VAT
£212.16 exc VAT
| Back Colour | Myrrh Green |
| Back Height | 380mm |
| Back Width | 450mm |
| Brand | Havanna |
| Chair Colour | Myrrh Green |
| Colour | Myrrh Green |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 560x660x840mm |
| Frame | Chrome |
| Frame Colour | Chrome |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Manufacturer | Dynamic |
| Material | Fabric |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Seat Colour | Myrrh Green |
| Seat Depth | 490mm |
| Seat Height | 490mm |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Stackable | No |
| Standards | EN 1021-1; EN 1021-2 |
| Style | Visitors Chair |
| Style Code | DY00362 |
| Type | Visitors Chairs |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 12kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Your Price: £177.84 exc VAT
£390.00 exc VAT
£212.16 exc VAT
BUILDDELIVERDIRECT