KCUP0449
1
In stock
The vast and versatile Portland chair range is further extended with a choice of quality static seating. They are equipped with arms, chrome undercarriage and airmesh seat upholstery. This complementing range is suitable for the conference and visitor environments.
Your Price: £160.06 exc VAT
£351.00 exc VAT
£190.94 exc VAT
| Back Colour | Black |
| Back Height | 480mm |
| Back Width | 440mm |
| Brand | Portland |
| Chair Colour | Bergamot Cherry |
| Colour | Bergamot Cherry |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 590x550x940mm |
| Frame | Chrome |
| Frame Colour | Chrome |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Material | Mesh/Fabric |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Seat Colour | Bergamot Cherry |
| Seat Depth | 480mm |
| Seat Height | 460mm |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Standards | EN 1021-1; EN 1021-2 |
| Style | Visitors Chair |
| Style Code | DY00949 |
| Type | Visitors Chairs |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 10.25kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Your Price: £160.06 exc VAT
£351.00 exc VAT
£190.94 exc VAT
BUILDDELIVERDIRECT